NI Agility Trophies for 2015

Presented: NI Awards Dinner
Date: Saturday evening 06/02/16
Venue: Maynard Sinclair Pavillion, Stormont

           Results

Click on the links below for the results of the overall standings for 2015.

Photo gallery

Large dogs final results
Medium dogs final results
Small dogs final results

Large dogs final results (PDF)
Medium dogs final results (PDF)
Small dogs final results (PDF)

Large dogs final results all shows
Medium dogs final results all shows
Small dogs final results all shows

Large dogs final results all shows (XL)
Medium dogs final results all shows (XL)
Small dogs final results all shows (XL)

           Trophy winners

  Large

Trophy Awarded for... Dog's name Handler's name
Ziggy Trophy Best overall large dog, all grades, all classes Walk On Water For Vesignis Catherine Porter
Glencraig Trophy Best overall NI large dog, all grades, all classes Walk On Water For Vesignis Catherine Porter
Tina Trophy Best large dog in agility classes graded 6 & 7 Inca The Merlie Girlie Louise McClurg
Northern Jumping DOTY Best jumping large dog, all grades, all jumping classes
Walk On Water For Vesignis Catherine Porter
Northern Agility DOTY Best Agility large dog, all grades, all agility classes Walk On Water For Vesignis Catherine Porter
Jumping Jack Jess Trophy Best grade 6 – 7 large dog overall, all classes
Walk On Water For Vesignis Catherine Porter
  Best grade 7 large dog overall, all classes Walk On Water For Vesignis Catherine Porter
  Best grade 6 large dog overall, all classes Giggsy's Eleven Crawford McCartney
  Best grade 4– 5 large dog overall, all classes Born To Be Lucky Dorota Redas
  Best grade 5 large dog overall, all classes Fort Victory Princess Zara Sam McCracken      
  Best grade 4 large dog overall, all classes Born To Be Lucky Dorota Redas     
Yogi Trophy Best grade 1 – 3 large dog overall, all classes Grenaby Seven's Best Michael McCartney
  Best grade 3 large dog overall, all classes Grenaby Seven's Best Michael McCartney
  Best grade 2 large dog overall, all classes Dashing Razzle Dazzle Katie Brown
  Best grade 1 large dog overall, all classes The Lull Before The Storm Phillipa Bell


  Medium

Trophy Awarded for... Dog's name Handler's name
FiveNinePlus Trophy Best overall medium dog, all grades, all classes Mighty Maximus Louise McClurg
Cloud Cup Best jumping dog, all grades, all jumping classes Ir. Sh. Ch.Chasjenka Forastera An. Ch. 13 Jenny McLaren
Ruspberry Ruffles Cup Best agility medium dog, all grades, all agility classes Carry On Scamping Joanne Hughes
Yeshe Trophy Best grade 6 – 7 medium dog overall, all classes
Mighty Maximus Louise McClurg
  Best grade 7 medium dog overall, all classes Mighty Maximus Louise McClurg
  Best grade 6 medium dog overall, all classes Carry On Scamping Joanne Hughes
  Best grade 4 – 5 medium dog overall, all classes Snow Drop Rosie AW(S) Sonya Doherty
  Best grade 5 medium dog overall, all classes Snow Drop Rosie AW(S) Sonya Doherty
  Best grade 4 medium dog overall, all classes Xion's Zee Zee Top Samantha Laming
Molly Trophy Best grade 1 – 3 medium dog overall, all classes Ir. Sh. Ch.Chasjenka Forastera An. Ch. 13 Jenny McLaren
  Best grade 3 medium dog overall, all classes Exclusively Designed Buca Jenny Hale
  Best grade 2 medium dog overall, all classes    
  Best grade 1 medium dog overall, all classes Ir.Sh. Ch.Chasjenka Forastera An. Ch. 13 Jenny McLaren


  Small

Trophy Awarded for... Dog's name Handler's name
The Rory Trophy Best overall small dog, all grades, all classes Shy Ted Glenn Smart
The Misty Trophy Best jumping dog, all grades, all jumping classes Shy Ted Glenn Smart
Louis Trophy Best agility medium dog, all grades, all agility classes Int. Ch. & Ir. Ch. Coalacre Georgie Porgie Amanda Latimer
Little Miss Sasha Trophy Best grade 6 – 7 medium dog overall, all classes
Shy Ted Glenn Smart
Mutley Trophy Best grade 7 medium dog overall, all classes Shy Ted Glenn Smart
  Best grade 6 medium dog overall, all classes All About Jazz Aoife Ryan
  Best grade 4 – 5 medium dog overall, all classes Dillons Princess Miriam McDowell
  Best grade 5 medium dog overall, all classes Newstone Lassie Kaspars Moruzs
  Best grade 4 medium dog overall, all classes Dillons Princess Miriam McDowell
  Best grade 1 – 3 medium dog overall, all classes Int. Ch. & Ir. Ch. Coalacre Georgie Porgie Amanda Latimer
  Best grade 3 medium dog overall, all classes Int. Ch. & Ir. Ch. Coalacre Georgie Porgie Amanda Latimer
  Best grade 2 medium dog overall, all classes The One And Only Ayra Siobhan Owens
Toby Trophy Best grade 1 medium dog overall, all classes Babushka Sweet Pea Peter White

 

NI Trophies Awards Dinner, Saturday, 06/02/2016

NI Trophies Awards Dinner, Saturday, 06/02/2016